Izmantojot "Snoras" bankas meitasfirmai daļēji piederošu laikrakstu "Lietuvas rytas", bankas īpašnieki pirms nedēļas apsūdzēja Lietuvas prezidenti Grībauskaiti par nodomu "sagraut Lietuvas mazās bankas". Bankas īpašnieki līdzīgi rīkojas arī Latvijā, izmantojot laikrakstu “Telegraf”, kas pieder Snoras bankas meitasfirmai, lai vainotu Lietuvu “valsts sankcionētā reiderismā”.

Snoras īpašniekiem piederošie mediji - platforma sabiedrības manipulēšanai

Pagājušo otrdien laikraksts Lietuvas Rytas apsūdzēja Lietuvas prezidenti Grībauskaiti par nodomu "sagraut Lietuvas mazās bankas". Saskaņā ar Lietuvas Kultūras ministrijas datiem, 35,64% Lietuvos rytas akciju pieder bankas "Snoras" meitsabiedrībai "Snoro Media Investicijos".

Savukārt pirmdien, 21.novembrī izplatītais Snoras bankas īpašnieku vēstījums publicēts Latvijas laikrakstā "Telegraf", kas kopš 2010.gada pieder ar Krievijas banku magnātu Vladimiru Antonovu saistītās Lietuvas bankas '"Bankas Snoras" meitasfirmai.

Snoras īpašnieki: valdība problēmas risina uz privātā biznesa rēķina

Pret vienu no lielākajām Lietuvas privātajām komercbankām "Snoras" ir noticis valsts struktūru sankcionēts vardarbīgas biznesa pārņemšanas jeb reiderisma gadījums, teikts "Snoras" lielāko akcionāru Vladimira Antonova un Raimonda Baranauska kopīgajā paziņojumā.

"Lietuvas Centrālās bankas lēmums apturēt "Snoras" darbību, iecelt bankas pagaidu administratoru, kā arī pārņemt 100% bankas akciju valsts īpašumā ir privātas bankas nacionalizācija, un šāda rīcība ir kardināli atšķirīga no vispārpieņemtajām un civilizētajām biznesa metodēm demokrātiskās valstīs un tirgus ekonomikas normām," teikts Antonova un Baranauska paziņojumā.

"Snoras" akcionāri uzskata, ka šāda rīcība ir demonstratīva akcija, kuru izraisījuši vairāki iemesli - Lietuvas Republikas finanšu situācijas pasliktināšanās uz jaunas eirozonas valstu finanšu krīzes fona, vēlme risināt valsts problēmas uz privātā biznesa rēķina, vēlme nepieļaut veiksmīga ārvalstu kapitāla pozīciju nostiprināšanos Lietuvā laikā, kad vietējā Lietuvas ekonomika un finanšu sistēma ir ļoti vājas, kā arī mēģinājumi valsts līmenī ar spēka metodēm atrisināt saasinājušos konkurenci Lietuvas finanšu un banku sektorā.

Noraizējušies par izveidojušos situāciju

"Snoras" akcionāri ir noraizējušies par izveidojušos situāciju, kura, attīstoties pēc ieplānotā scenārija, neizbēgami izraisīs Lietuvas finansiālās un ekonomiskās situācijas tālāku pasliktināšanos, kā arī nodarīs jūtamu kaitējumu Lietuvas tēlam starptautiskajā politikā un ekonomikā, uzsver Antonovs un Baranausks.

"Mēs apliecinām savu nodomu izmantot visas mūsu rīcībā esošās likumīgās metodes sava biznesa aizsardzībai un arī visa Lietuvas privātbiznesa aizsardzībai, kuram draud piespiedu nacionalizācija šaubīgu politisku un ekonomisku mērķu vārdā," norāda Antonovs un Baranausks.

Aptur bankas darbību

Kā ziņots, Lietuvas Bankas valde 16.novembrī nolēma uz laiku apturēt bankas "Snoras" darbību, savukārt Lietuvas valdība izmantoja Finanšu stabilitātes likumā paredzētās tiesības un ārkārtas sēdē lēma pārņemt visas bankas akcijas sabiedrības vajadzībām, lai maksimāli aizsargātu noguldītāju intereses un samazinātu iespējamos valsts izdevumus.

Bankas "Snoras" tīrā neauditētā peļņa deviņos mēnešos bijusi 7,08 miljoni litu (1,4 miljoni latu) jeb par 18,6% vairāk nekā attiecīgajā laika posmā pērn.

"Snoras" grupas īpašums trijos šā gada ceturkšņos salīdzinājumā ar to pašu 2010.gada laika posmu audzis par 11,9%, sasniedzot 11,36 miljardus litu (2,27 miljardus latu).

2011.gada trīs ceturkšņos "Snoras" bankā noguldījumos bija uzkrāti 35,8 miljoni litu (7,16 miljoni latu).

2011.gada 30.septembrī "Snoras" bankai bija 3725 akcionāri.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE VIDEO
Saturs drīz būs pieejams