Panākt sociālā tīkla „Twitter” viltus profila slēgšanu ir sarežģīti, laikietilpīgi, un reizēm to nav pat vērts censties darīt. Tā pēc katoļu baznīcas šonedēļ panāktā „Twitter” profila "@kardinalsPujats" slēgšanas LNT raidījumā „Top 10” atzīst vairāki Latvijā pazīstami cilvēki, kuru vārds izmantots viltus profiliem.

Izdodas panākt Dombura viltus profila dzēšanu

Arī žurnālista Jāņa Dombura vārds pirms pāris gadiem izmantots viltus profila izveidei.

”Sāka parādīties komentāri par kaut kādām reālajām ikdienas sadzīviski politiski ekonomiskajām tēmām. Es lūdzu savai producentei mēģināt sazināties ar visiem aizokeāna („Twitter”) vadoņiem, jo šeit jau neko nevar ietekmēt, mēģināt risināt to jautājumu, lai to profilu varētu likvidēt. Pēc viņas vārdiem, tas aizņēma gandrīz pusgadu ar anonīmu saraksti dažādos līmeņos, argumentējot – kas tas par cilvēku, kāpēc viņa vārdā to darīt,” stāstīja Domburs.

Uz e-pasta vēstulēm gan netika atbildēts, tomēr pēc pusgada viltvāržu konts pazudis. Tad žurnālists nolēmis pats reģistrēt dažādus „Twitter” kontus ar savu vārdu un uzvārdu, lai viltvāržiem vairs nebūtu iespējams maldināt sabiedrību. ”Bija vairāki cilvēki, kas ir personīgi pazīstami un tai skaitā publiski, kas bija noticējuši, ka viņi sarakstās ar mani, kas, protams, ir patīkami, bet ne man, līdz ar to tas bišķi kaitināja,” skaidroja Domburs.

Uzdodas arī par politisko aprindu personām

Līdzīgā situācijā nonākusi arī bijusī Valda Zatlera padomniece juridiskajos jautājumos Sandra Sondore-Kukule. Viena māņu konta slēgšana jau panākta, taču tūlīt izveidots cits.

„Viņi vienreiz aizklapēja, bet tā sarakste ir diezgan sarežģīta un ilga. Viņiem, protams, ir tādas automātiskās atbildes, kur viņi pieprasa kaut kādu personas identitātes apliecinājumu, bet es būtu priecīga, ja to identitāti pieprasītu, reģistrējot šos kontus, nevis pēc tam, kad kāds to ir izdarījis manā vārdā,” skaidroja Kukule.

Kukule kļuvusi par vienu no „Twitter” asprātīgākajiem viltus tēliem, tāpat arī Lilita Zatlere. Ar bijušā Valsts prezidenta kundzi gan LNT „Top 10” neizdevās sazināties.

Bijušais ārlietu ministrs Ģirts Valdis Kristovskis atklāj, ka pret savā vārdā nosaukto viltus profilu pat nemēģina cīnīties. „Pret mani diezgan daudzi spēki ir iesaistīti, un viņi savu rezultātu ir sasnieguši. Es sevišķi daudz par to vairs nesatraucos,” savu viedokli skaidro Kristovskis.

Kādi ir viltus profilu veidotāju mērķi?

Kā novērojis reklāmas aģentūras "!Mooz" radošais direktors Ēriks Stendzenieks, neīstos profilus veido divu iemeslu dēļ – lai to vēlāk pārdotu vai vienkārši izklaidētos.

”Konts tiek uztaisīts, no viņa tiek tvītots intonācijā un valodā, kādā politiķis parasti runā, nekas slikts pret viņu, un teorētiski tas varētu būt politiķis īstais. Bet viņš nav. Mērķis ir viens – īsi pirms vēlēšanām tam politiķim šo kontu pārdot,” skaidro reklāmas speciālists.

Pēc viņa teiktā, par šādu kontu vidēji esot jāmaksā 50 santīmi līdz 1,50 lati par katru sekotāju. Tas nozīmē, ka par kontu, kam ir tūkstotis sekotāju, var nopelnīt no 500 līdz pusotram tūkstotim latu. Tieši šādā veidā pie sava „Twitter” konta pirms 10.Saeimas vēlēšanām ticis partiju apvienības „Par Labu Latviju” līderis Ainārs Šlesers.

Savukārt otra grupa, kas ir vairums no viltvāržiem, neīstus profilus veidojot izklaides pēc, lai interneta vidē veidotu populāru cilvēku karikatūras, informēja "Top10".

„Ir virkne jaunu, ļoti asprātīgu, talantīgu cilvēku, kuri pietiekami asprātīgā veidā kaut kā mimikrē vai veido to slaveno cilvēku kontus un vienkārši dara to prieka pēc,” skaidro portāla „puaro.lv” galvenais redaktors Jurģis Liepnieks.

„Es domāju, ka virtuālā realitāte vienkārši pagarina bērnību. Mēs visi esam uzauguši ar lomu spēlēm, tēlojot trīs musketierus, pārsvarā to d'Artanjanu, personāžus no Zvaigžņu kariem. Un, kad mēs pieaugam, iespēju kļūst arvien mazāk, bet nepieciešamība saglabājas,” piebilst Stendzenieks.

Skatīt pievienoto video.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO