Bijušo naftas lielfirmas "Jukos" vadītāju Mihailu Hodorkovski un viņa darījumu partneri Platonu Ļebedevu, kas apsūdzēti vairāk nekā 200 miljonu tonnu naftas zādzībā un no tās pārdošanas iegūto naudas līdzekļu atmazgāšanā, Maskavā Hamovņiku rajona tiesa pirmdien atzinusi par vainīgiem.

Papildināts viss teksts

Tiesa apturēja Hodorkovska un Ļebedeva kriminālvajāšanu epizodē, kas saistīta ar uzņēmuma "Tomsknetj-VMK" akciju zagšanu "sakarā ar to, ka beidzies noilguma termiņš, lai sauktu pie kriminālatbildības", teikts spriedumā.

Kā noskaidrojusi tiesa, Hodorkovskis un Ļebedevs veikuši noziegumus alkatīgu motīvu dēļ, lai vairotu personīgo bagātību, vēsta ziņu aģentūra "RIA-Novosti".

"Tiesa ir atzinusi, ka Hodorkovskis un Ļebedevs piesavinājušies līdzekļus, slepeni vienojoties ar cilvēku grupu un izmantojot savus ieņemamos amatus," teikts tiesas spriedumā. "Hodorkovskis, Ļebedevs un organizētās grupas locekļi ar salaupīto izrīkojās pēc saviem ieskatiem, lielāko līdzekļu daļu novirzot personīgās bagātības vairošanai, bet mazāko - pastāvošos naftas ieguves un pārstrādes uzņēmumos, lai atražotu jēlvielas ieguvi un tās pārstrādi, un radītu iespēju turpmākai zagšanai."

Atbilstoši apsūdzības versijai, tiesājamie legalizējuši 487 miljardus rubļu (8,52 miljardus latu) un 7,5 miljardus dolāru (četrus miljardus latu), kas iegūti no zagtās naftas.

Apsūdzības puse uzskata, ka milzīgais naftas daudzums nozagts laika posmā no 1998. līdz 2003.gadam.

"Tas ir netaisns spriedums, ko pasludinājusi nebrīva tiesa," žurnālistiem paziņoja Hodorkovska vadošais advokāts Vadims Kļuvgants. "Tas ir apkaunojums valstij. Mēs spriedumu pārsūdzēsim."

Advokāts gan nemācēja teikt, kad varētu tikt paziņots tiesas noteiktais sodamērs, taču pirmdien, tas, visticamāk, nenotiks.

Prāvas prezidējošais tiesnesis Viktors Daņilkins devis rīkojumu, lai tiesas zāli pamet žurnālisti. Arī preses zālē prāvas translācija pārtraukta.

Apsūdzētie tiesas spriedumu uztvēra rezervēti - Hodorkovskis pārskatīja dokumentus, bet Ļebedevs lasīja grāmatu.

Pie tiesas ēkas bija pulcējušies viņu atbalstītāji, kas skandēja pret premjerministru Vladimiru Putinu vērstus saukļus. Kā novēroja ziņu aģentūras AFP reportieris, likumsargi aizturējuši vismaz 20 demonstrantus.

Tikmēr tiesību aizstāvji un novērotāji atzīst, ka šāds spriedums jau bija gaidāms.

"Es paredzēju šādu spriedumu. Taču vienalga esmu sarūgtināta," ziņu aģentūrai "Interfax" norāda Maskavas Helsinku grupas vadītāja Ludmila Aleksejeva. "Tiesnesim būtu jābūt varonim, lai pieņemtu attaisnojošu spriedumu."

Šādam viedoklim pievienojas arī Maskavas Kārnegī centra pārstāve Lilija Ševstova: "Nevienam nebija ne mazāko šaubu, ka [apsūdzētie] tiks atzīti par vainīgiem. Nav vilšanās, jo nebija cerību."

Hodorkovskis un Ļebedevs jau izcieš 2005.gadā piespriesto astoņu gadu cietumsodu apsūdzībās par krāpšanu un izvairīšanos no nodokļiem. Taču šā gada 3.martā viņi no jauna sēdās uz apsūdzēto sola par miljoniem tonnu naftas piesavināšanos un naudas atmazgāšanu. Par šīm apsūdzībām prokuratūra pieprasījusi viņiem piespriest 14 gadus cietumā.

Viņa atbalstītāji uzskata, ka Hodorkovska ieslodzīšana cietumā un atkārtota tiesāšana uz safabricētu apsūdzību pamata ir varas iestāžu atriebība par viņa uzdrīkstēšanos finansēt opozīcijas partijas.

Pēc atbalstītāju domām, Hodorkovska vajāšanu pasūtījis Putins un viņa labā roka - Igors Sečins.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE VIDEO
Saturs drīz būs pieejams