Joprojām ir izplatīti gadījumi, kad Latvijas sievietes noslēdz fiktīvās laulības ar trešo valstu pilsoņiem, šodien preses konferencē atzina Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta direktore Līga Bergmane.

Izmanto šo sieviešu smagos materiālos apstākļus

Viņa pastāstīja, Latvijas vēstniecība Īrijā veikusi pētījumu par šo situāciju, kurā tika noskaidrots, ka sievietes fiktīvās laulībās stājas, vervētājiem izmantojot šo sieviešu smagos materiālos apstākļus. Piemēram, no 235 Latvijas pilsonēm, kas Īrijā plānoja noslēgt laulības ar trešo valstu pilsoņiem, 56 bija vecumā līdz 20 gadiem, 76 no maznodrošinātām daudzbērnu ģimenēm, daudzas bija arī vientuļās mātes, kā arī vairākas sievietes ar invaliditāti, kā arī meitenes, kurām bija miruši vecāki.

Bergmane norādīja, ka daudzi no šiem gadījumiem ir noteikti saistīti ar cilvēku tirdzniecību un bieži vien sievietes tiek vervētas sociālajos tīklos. Tāpat vēlāk šīs sievietes arī cieš no seksuālās, fiziskās, kā arī emocionālās vardarbības, par ko viņas ziņo vēstniecībai.

Izmanto robu Īrijas likumā

Noslēdzot šādas fiktīvās laulības, tiek izmantots robs Īrijas likumā, uzskata Bergmane. Tāpēc ir ļoti svarīgi, ka Saeimā virzīti grozījumi likumā, kas ļaus sodīt par fiktīvo laulību organizēšanu ne tikai Latvijā, bet arī citur Eiropas Savienībā. Kā skaidroja Iekšlietu ministrijas Nozares politikas departamenta direktors un cilvēku tirdzniecības novēršanas un apkarošanas nacionālais koordinators Dimitrijs Trofimovs, ārzemnieki, kuri šeit mēģina vervēt sievietes, jau tagad ir pārsteigti "par Latvijas bargajiem sodiem", taču šie grozījumi ļaus "preventīvi vērsties pret fiktīvo laulību organizētājiem", tāpat tiks paplašināts cilvēku tirdzniecības jēdziens.

Nevalstiskās organizācijas "Patvērums "Drošā māja"" vadītāja Sandra Zalcmane pastāstīja, ka šogad tika sniegts atbalsts 14 cilvēku tirdzniecības upuriem, lielākā daļa no kuriem - astoņi cilvēki - bija iesaistījušies fiktīvajās laulībās. Līdzīga tendence bija vērojama arī pērn, kad no visiem cilvēku tirdzniecības upuriem 63% bija noslēguši fiktīvās laulības.

Aktīvāk informēs par cilvēku tirdzniecību

Zalcmane arī uzskata, ka līdz šim Latvijas bibliotēkas bija neizmantots resurss cīņā pret cilvēku tirdzniecību, tāpēc "Patvērums "Drošā māja"" organizēja seminārus 237 bibliotekāriem, lai informētu par šo problēmu.

Savukārt Valmieras bibliotēkas direktore Daiga Rokpelne norādīja, ka pēdējā laikā bibliotēku funkcijas paplašinās, jo tajās tieši nonāk cilvēki, kas meklē informāciju, tie, kas palikuši bez darba un vēlas to atrast, kā arī skolēni un jaunieši, tāpēc šos cilvēkus ļoti svarīgi informēt par drošību internetā.

Skatīt pievienoto video.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE VIDEO
Saturs drīz būs pieejams