Nenoskaidrota persona ar smago automašīnu iebrauca cilvēku pūlī, kas bija sapulcējušies Nicas slavenajā Angļu promenādē, lai atzīmētu franču ievērojamākos nacionālos svētkus - Bastīlijas ieņemšanas dienu. Vismaz 84 nogalināti, to starpā bērni; 50 ievainoti, 18 no tiem kritiskā stāvoklī. Policisti šoferi nošāva, bet smagajā automašīnā atrasti automātiskie ieroči, sprāgstvielas un granātas. Notikušais atzīts par teroraktu.

Ziņa tiek papildināta.

Ziņu aģentūra Associated Press vēsta par kāda aculiecinieka teikto:

..cilvēku ķermeņi pašķīda kā boulinga ķegļi, kad smagais ietriecās pūlī. Dzirdēju vaidus, trokšņus, raudas... To nekad nespēšu aizmirst...

Cits aculiecinieks aģentūrai stāsta: «Tas bija šausmīgs slaktiņš, asiņaini cilvēku ķermeņi uz ielas..."

Franču BFM-TV ziņo, ka notikusi «apšaude starp policistiem un personu vai personām smagajā automašīnā». Francijas Iekšlietu ministrijas preses pārstāvis Pierre-Henry Brandet apstiprināja: «Šoferi, kura vadītais smagais auto iebrauca cilvēku pūlī, nošāva policisti. Nekādas ķīlnieku sagrābšanas nav un nebija.»

Pagaidām nav gūts oficiāls apstiprinājums vai noliegums no Francijas varas iestādēm, vai uzbrucējs ir bijis viens, vai viņam bijuši arī nozieguma līdzdalībnieki, iespējams, arī uzbrukuma plānotāji.

Šofera identifikācija vēl turpinās, bet kravas mašīnā tika atrasti 31 gadu veca tunisiešu izcelsmes francūža personas dokumenti.

Tajos norādīts, ka šis vīrietis bija Nicas iedzīvotājs, pavēstīja ziņu avots policijā.

Nica, Francija. 14./15.jūlijs 2016

Saistībā ar notikušo Francijas prezidents Fransuā

Olands ir atgriezies Parīzē un sasaucis iekšlietu struktūru ārkārtas sanāksmi. Asiņainais uzbrukums Nicā, kas jau atzīts par teroraktu,

notika pēc tam, kad Bastīlijas diena ceturtdien tika atzīmēta ar bruņoto spēku parādi Parīzes Elizejas lauku avēnijā un uguņošanām Francijas pilsētās. Šajā dienā Francija rīkoja svinības par godu sekulārajai republikai un tās vērtībām «Brīvība, vienlīdzība, brālība» («Liberte, Egalite, Fraternite»).

Provansas-Alpu-Azūra krasta reģiona padomes prezidents Kristiāns Estrozī paziņojumā par reģiona galvaspilsētā Nicā notikušo uzbrukumu sacīja, ka

kravas automašīnā bija «šaujamieroči» un «lielāki ieroči».

Pašlaik arī nav skaidrības, vai noziedznieks braucot šāvis uz cilvēkiem, kā iepriekš apgalvoja aculiecinieki. Nozieguma vietā atradās ap 70-100 ātrās palīdzības automašīnas un citu dienestu auto, ziņo AFP.

Piektdienas rītā kāds izmeklēšanai tuvs ziņu avots medijiem pavēstīja, ka uzbrucējs vairākas reizes izšāva ar pistoli, pirms viņu nogalināja policija. Cits izmeklēšanai tuvs ziņu avots sacīja, ka

kravas mašīnā tika atrastas «vairākas neīstas šautenes» un «neaktīva» granāta.

Francijas prezidents Fransuā Olands, kurš pauda «atbalstu un solidaritāti» Nicas iedzīvotājiem, piektdienas rītā uzrunā valsts iedzīvotājiem paziņoja, ka šim uzbrukumam bija «nenoliedzams terorakta raksturs».

Prezidents paziņoja, ka valstī spēkā esošais ārkārtas stāvoklis tiks pagarināts par trim mēnešiem un viņš iesaucis armijas rezervistus,

lai pastiprinātu policiju un žandarmēriju, kā arī robežapsardzi.

Olands sacīja, ka Francija pastiprinās savu lomu Irākā un Sīrijā, kur tā starptautiskas koalīcijas sastāvā cīnās pret «Islāma valsts» džihādistiem. Olands piektdien vadīs valsts aizsardzības un drošības dienestu vadītāju sanāksmi, lai lemtu par iespējamiem tālākiem pasākumiem.

Francijā ir ārkārtas stāvoklis kopš džihādistu grupējuma «Islāma valsts» 13.novembrī sarīkotajiem teroraktiem Parīzē, kuros tika nogalināti 130 cilvēki. Pērnā gada janvārī citā teroristu uzbrukumā Parīzē tika nogalināti 17 cilvēki.

Atcelti daudzi nozīmīgi pasākumi

Pēc Nicā notikušā uzbrukuma tika atcelts šajā pilsētā piektdien plānotais popzvaigznes Riannas koncerts, kā arī Nicas Džeza festivāls.

ASV prezidenta kandidāts no Republikāņu partijas Donalds Tramps pēc uzbrukuma Nicā nolēma atlikt paziņojumu par savu izraudzīto viceprezidenta kandidātu.

«Šī ir skumja diena Francijai, Eiropai, mums visiem. Uzbrukuma subjekti bija cilvēki, kas svinēja brīvību, vienlīdzību un brālību,» paziņoja Eiropadomes prezidents Donalds Tusks.

ASV prezidents Baraks Obama nosodīja «šausmīgo teroraktu», par kuru gan neviens grupējums vēl nav uzņēmies atbildību

ANO Drošības padome nosodīja «barbarisko un gļēvo teroraktu» Nicā.

Angļu promenādi pēc šī uzbrukuma norobežoja policija, un Piejūras Alpu departamenta iestādes aicināja iedzīvotājus palikt mājās.
Nicā notikušais uzbrukums ir trešais liela mēroga terorakts Francijā nepilnu 18 mēnešu laikā. Prokuratūra paziņoja, ka to izmeklēs pretterorisma izmeklētāji.

«Pašlaik notiek izmeklēšana, lai noskaidrotu, vai šis cilvēks rīkojās viens vai viņam bijuši līdzzinātāji, kas varētu būt aizbēguši,» sacīja Iekšlietu ministrijas preses sekretārs.

14.jūlijā Francija atzīmēja savus ievērojamākos nacionālos svētkus - Bastīlijas ieņemšanas dienu 1789.gada 14.jūlijā, kad parīzieši ieņēma Bastīlijas cietoksni, kas tika uzskatīts par monarhijas - apspiestības un netaisnīguma simbolu.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO