ASV svētdien piemin 15.gadskārtu kopš 11.septebra teroraktiem, kuros islāma ekstrēmisti noslepkavoja gandrīz 3000 cilvēku.

Islāmisti nolaupīja četras ASV pasažieru lidmašīnas, no kurām divas ietrieca Ņujorkas Pasaules tirdzniecības dvīņu torņos. Trešā lidmašīna tika ietriekta Pentagona ēkā Virdžīnijā, bet ceturtā nogāzās tukšā laukā Pensilvānijā, kad pasažieri mēģināja pievārēt teroristus.

Ņujorka, kas cieta vissmagāk šajos uzbrukumos, šo traģisko gadskārtu sagaida dzīvespriecīgāka, bagātāka un krāsaināka nekā jebkad iepriekš,

taču drausmīgā 11.septembra diena uz mūžīgiem laikiem ierakstīta šīs metropoles vēsturē.

«Al Qaedas» organizētie koordinētie uzbrukumi laupīja ASV pilsoņiem to nesatricināmo drošības sajūtu un ierāva Rietumus karos, kas joprojām nav rimuši.

Zem Islāmistu nolaupīto lidmašīnu sagrauto dvīņu torņu drupām gāja bojā vairāk nekā 2750 cilvēki.

Taču zem šī Ņujorkas labklājības simbola gruvešiem tika atrastas tikai 1640 cilvēku mirstīgās atliekas.

Vēl gandrīz 75 000 cilvēku, tostarp daudzi policisti, ugunsdzēsēji un citu glābšanas dienestu pārstāvji, kas pārdzīvoja šo islāmistu noziegumu, joprojām sirgst no garīgām vai fiziskām sekām.

Pēdējos 15 gadus Ņujorka centusies atrast līdzsvaru starp upuru pieminēšanu un ikdienas atjaunošanu,

raugoties nākotnē.

Manhetenas centrs šobrīd kļuvis par vienu no Ņujorkas elegantākajiem rajoniem, kur drūzmējas greznas viesnīcas, modes preču veikali un restorāni.

Vieta, kur atradās pasaules Tirdzniecības centra torņi, ir pilnībā pārbūvēta,

un tur tagad atrodas Nacionālais 11.septembra memoriālais muzejs, pasaules visdārgākā dzelzceļa stacija, mākslas centrs un biroji.

Par pērli šajā apbūvē kļuvis jaunais Pasaules Tirdzniecības centra tornis, kas ir augstākais debesskrāpis Rietumu puslodē un slejas 1776 pēdu (541 metra) augstumā, tādējādi simbolizējot ASV neatkarības pasludināšanas gadskaitli.

15 mēnešos kopš tā atvēršanas 11.septembra muzeju apmeklējuši jau septiņi miljoni interesentu.

Muzejs norāda, ka, ejot gadiem, tas galveno uzmanību sāk pievērst to jauniešu izglītošanai, kas dzimuši pēc 2001.gada un kuru acīs drausmīgais notikums jau ir vēsture.

Tomēr Ņujorka nav atguvusi kādreizējo mieru,

un drošības pārbaudes kļuvušas par ikdienu, bet pilsētnieki ir ieradināti ziņot par jebko aizdomīgu.

Pilsētas policijas departaments, kas jau tā ir bagātākais un labāk apgādātais visā valstī, pērn paziņoja, ka palielina savu personālsastāvu par 1300 vīriem, lai nodrošinātu pretterorisma operācijas.

Arī vēlētās amatpersonas pastāvīgi atgādina, ka dara visu, lai nekas līdzīgs nekad vairs neatkārtotos, un apgalvo, ka Ņujorkā novērsti 20 plānotie terorakti.

Tomēr tos Ņujorkiešus, kas 11.septembri joprojām izjūt kā savas ikdienas dzīves sastāvdaļu, satrauc iespēja, ka drausmīgie terorakti var kļūt tikai par vienu no vēstures lapaspusēm.

«Tas, par ko tiešām baidos, ir 11.septembra pārvēršanās par zemsvītras piezīmi,» atzīst 62 gadus vecais Skots Metijs, kas sirgst no asins vēža, ko, kā apgalvo ārsti, izraisījuši sagruvušo dvīņu torņu putekļi.

«11.septembris nav beidzies,» sarunā ar aģentūru AFP uzsver Metijs. «Tā dēļ, kas noticis, ļaudis saslimst šodien, ļaudis šodien mirst.»
Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO