FOTO: Evija Trifanova / LETA

Latvijā lielākais olu ražotājs «Balticovo» ir ieviesis visas kopš 2004.gada noteiktās jaunās prasības vistu labturībā un šo prasību noteikumu izpildē investējis vairāk nekā 30 miljonus eiro, informēja kompānijā.

Tajā norādīja, ka salīdzinājumā ar valstīm ārpus Eiropas Savienības (ES), kur vistu labturības apstākļi nav tik stingri kontrolēti, «Balticovo» ir ieviesis visas jaunās prasības vistu labturībā, tostarp vistām nodrošina lielāku platību saskaņā ar 2012.gadā spēkā stājušos ES direktīvu dējējvistu aizsardzībai. Šo labturības prasību noteikumu izpildei «Balticovo» ir investējis vairāk nekā 30 miljonus eiro. Tāpat šogad turpinās uzņēmuma ražošanas attīstība - jaunputnu novietņu būvniecībā un iekārtās «Balticovo» plāno investēt vairāk nekā 800 tūkstošus eiro.

Uzņēmums arī strādā, lai pilnveidotu vistu labturību un drošības kontroli. Pašreiz notiek regulāras vistu veselības stāvokļa pārbaudes, tostarp vistu ikdienas un klīniskās apskates, kā arī dažādu analīžu ņemšana, lai kontrolētu vistu veselības stāvokli. «»Balticovo» regulāri strādā pie darbinieku prasmju pilnveidošanas, lai mazinātu cilvēciskā faktora riskus. Uzņēmums ir noteicis procedūru, kādā veicamas pārbaudes, kā arī ieviesis vairāku līmeņu kontroles mehānismus, tostarp regulāras ārkārtas pārbaudes, un jāatzīst, ka vēl aizvien atrodam lietas, kuras ir jāpilnveido,» norāda uzņēmuma komercdirektors Toms Auškāps.

Kompānijā arī informēja, ka nesen uzņēmumā iekļuva filmēšanas grupa, kas parādīja, kur uzņēmumam ir jāpilnveidojas, un uzņēmums ir apdomājis, kā strādāt vēl kvalitatīvāk. «»Balticovo» vienmēr ir svarīgi ne tikai ievērot likumā noteiktās prasības, ko stingri uzrauga Pārtikas un veterinārais dienests, bet darīt vēl vairāk, lai būtu soli priekšā un domātu, kā uzņēmumu padarīt labāku. Uzņēmums jau vairākus gadus uztur starptautiska līmeņa kvalitātes sistēmu, kuru apliecina prestižais BRC pārtikas drošības un ISO kvalitātes sertifikāti, tomēr svarīgāk par sertifikātiem uzņēmumam ir strādāt tā, lai mēs pilnībā attaisnotu patērētāju uzticēšanos,» norādīja kompānijā.

«Balticovo» arī informēja, ka, sekojot tendencēm, kompānija nākotnē plāno palielināt ārpus būriem turēto vistu olu pārdošanas apjomu, jo līdz ar pirktspējas pieaugumu Latvijas patērētājs varētu būt gatavs maksāt mazliet vairāk un izvēlēties pirmās un otrās kategorijas olas, līdzīgi kā patērētāji turīgākās ES valstīs.

Patlaban Latvijā aptuveni 2% no visa olu tirgus veido pirmās kategorijas jeb brīvās turēšanas apstākļos vai arī otrās kategorijas jeb kūtī dējušu vistu olas. Savukārt vairāk nekā 90% gadījumos patērētāji «Balticovo» mājas tirgos Latvijā, Lietuvā un Igaunijā izvēlas trešās kategorijas jeb tieši būros audzētu vistu olas, kas cenas ziņā ir ievērojami lētākas salīdzinājumā ar ārpus būriem dējušu vistu olām. Tāpat būros audzētu vistu olas tiek uzskatītas par drošākām uzturā, jo dējējvistu veselība nav pakļauta nekontrolējamiem vides faktoriem. Tāpat, lietojot cilvēka uzturā būros turētu vistu olas, faktiski ir neiespējami saslimt ar salmonelozi, jo vistas ir vakcinētas pret šo slimību.

«Balticovo» drīzumā plāno arī sākt pārdot bioloģiskās olas, uz kurām koda marķējumā saskaņā ar ES vienoto marķējuma sistēmu pirmo skaitli apzīmē ar «0». Pagaidām lielie ražotāji Latvijā šādas olas nepiedāvā.

Saskaņā ar TV3 raidījumā «Nekā personīga» svētdien pausto biedrība «Dzīvnieku brīvība» pārmet «Balticovo» nepienācīgu izturēšanos pret vistām.

Dzīvnieku aizstāvji septembrī iekļuvuši olu ražotnēs Madonā un Daugavpilī. Daugavpils fermā ir 82 000 vistu. Madonā četrās kūtīs ir 140 000 putnu. Dzīvnieku tiesību aktīvisti uzskata, ka vistas tiek mocītas. Netiekot ievērotas pat tās labturības prasības, kas noteiktas likumā.

Dējējvistu labturību regulē īpaši Ministru kabineta noteikumi. Katrai vistai sprostā jānodrošina 750 kvadrātcentimetru platība. Sprostā jābūt norobežotai ligzdai, kurā vista neatrodas uz stiepļu pinuma. Beigtie putni no sprostiem jāizvāc diennakts laikā.

«Balticovo» pamatdarbība ir vistu olu, olu pulvera, olu šķidrās masas, vārītu vistu olu bez čaumalas, vārītu kapātu olu ražošana un realizācija. «Balticovo» 2015.gadā strādāja ar 45,9 miljonu eiro apgrozījumu.

Uzņēmuma lielākais īpašnieks ir BCO, kam pieder 95,42% akciju, bet pārējās akcijas pieder vairākām privātpersonām. Uzņēmums ir orientēts uz darbību Latvijas un starptautiskos tirgos, eksportējot līdz 70% no saražotās produkcijas.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO