Apmēram pusmiljons rumāņu svētdien izgāja ielās, protestējot pret valdības dekrētu, ar kuru bija paredzēts dekriminalizēt vairākus korupcijas noziegumus, lai arī svētdien Rumānijas valdība dekrētu atsauca.

Protesti svētdien turpinājās jau sesto dienu.

Telekanālu aplēses liecina, ka valsts galvaspilsētā Bukarestē ielās izgāja 200 000 līdz 300 000 protestētāju, 40 000 cilvēku protestos piedalījās Timišoarā bet 45 000 - Klužā-Napokā. Demonstrācijas notika arī citviet Rumānijā.

Protestos atskanēja arī aicinājumi valdībai atkāpties, tomēr premjerministrs Sorins Grindjanu, kurš amatā ir tikai mēnesi, paziņoja, ka viņa valdībai ir «pienākums pret tautu, kas par to balsoja», un tā nedemisionēs.

Valdības dekrēts bija izraisījis tik plašus protestus, kādi nebija pieredzēti kopš diktatora Nikolajes Čaušesku gāšanas 1989.gadā.

Valdības otrdien pieņemtais ārkārtas dekrēts dekriminalizēja amata noziegumus, kuru rezultātā radušies finansiālie zaudējumi līdz 200 000 leju (44 387 eiro) apmērā.

Šie likuma grozījumi varēja ļaut izvairīties no kriminālvajāšanas valdošās kreisi centriskās Sociāldemokrātu partijas (PSD) līderim Livju Dragnjam, kurš otrdien stājās tiesas priekšā par varas ļaunprātīgu izmantošanu, un vairākiem citiem kreisiem politiķiem.

Valdība arī plāno ar atsevišķu dekrētu, kuru vēl izskatīs parlaments, no cietumiem atbrīvot 2500 ieslodzītos, kuri izcieš cietumsodus, kas nav ilgāki par pieciem gadiem.

PSD ir skaidrojusi šos soļus ar centieniem padarīt krimināllikumu atbilstošu konstitūcijai un mazināt cietumnieku skaitu.

Savukārt kritiķi to uzskata par nekaunīgu sociāldemokrātu mēģinājumu paglābt daudzus korupcijā iesaistītus PSD pārstāvošus politiķus.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE VIDEO
Saturs drīz būs pieejams