Sludinājumu portāla «ss.lv» skandālā cietīs arī uzņēmumi, kuri tajā nemaz nav tieši iesaistīti, bet tikai izmanto domēna «ss.lv" turētāja SIA «Internet» pakalpojumus, pirmdien vēstīja raidījums «LNT Ziņas».

Šim uzņēmumam pieder tiesības uz vēl 23 citiem interneta lapu nosaukumiem, kurus tas izīrējis citiem uzņēmumiem, taču arī tiem saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) lēmumu draud bloķēšana.

Kā skaidro raidījums, ikvienam no mums ir iespēja piereģistrēt interneta lapu, kas beidzas ar «.lv», un vēlāk jau ar to pelnīt naudu, ja šo interneta lapas nosaukumu vēlas izīrēt vai nopirkt kāds cits uzņēmums, biedrība, pašvaldība vai privātpersona.

Tā tas ir arī «Internet» gadījumā. Šim uzņēmumam ir īpašumtiesības uz vēl vismaz 23 interneta lapu nosaukumiem ar domēnu «.lv», un tas daļu bija izīrējis. Tagad, līdz ar VID lēmumu slēgt arī šīs lapas, cietīs uzņēmumi, kuriem ar «ss.lv» skandālu nav pilnīgi nekādas saistības.

Piemēram, autotransporta apdrošināšanas kompānija «Apdrošināšanas darbnīca» līdz šim īrēja «octa.lv», interneta lapu «titans.lv» īrē būvniecības kompānija, bet par nosaukuma «dorfman.lv» izmantošanu maksā autoserviss. Viņiem visiem tagad vienota problēma - lapas tiks bloķētas un tāpēc jāveido pašiem savas ar jaunu nosaukumu vai jāmeklē cits risinājums.

«Piektdien, kad mēs saņēmām visu informāciju, tad bija ļoti nepatīkami. Mēs organizējam jaunu domēnu gadījumā, ja portāls «dorfman.lv» būs izslēgts. Tad principā mēs esam gatavi,» stāstīja SIA «Dorfman serviss» vadītājs Leonīds Dorfmans.

Visa nedēļas nogale esot pavadīta, būvējot jaunu interneta lapu, bet sarežģītākais esot pārcelt klientu datubāzi. Šī autoservisa vadītājs gan slavē VID par to, ko viņi brīdinājuši par gaidāmajām problēmām.

«E-pasts mums arī bija caur «dorfman.lv», bet tagad esam gatavi, viss ir sagatavots,» atzina Dorfmans.

Tikmēr bažīgs ir būvniecības uzņēmums «Titāns», kas jau 15.gadu pēc kārtas no «Internet» īrē interneta adresi «titans.lv». Šis uzņēmums ir pietiekami liels - līdzšinējo objektu sarakstā ir lidosta «Rīga», «Latvijas gāze» un rekonstruējamā viesnīca Ķemeros. Līdz ar VID lēmumu slēgt arī lapu «titans.lv» uzņēmums sevi sauc pat netaisnīgi cietušiem, jo ir tikai servisa pircēji.

«Es nezinu, kā bloķēšana izpaudīsies, bet, ja bloķēs arī e-pastu, tad mums būs sekas. Viņu serveri atbild arī par mūsu e-pastu, taču šī e-pasta sistēma, kas sasaistīta ar īrēto domēnu «titans.lv», ir savienota kopā ar grāmatvedību un ražošanas organizēšanu. Tagad visi procesi būs lēnāki, kamēr atrisināsim šo. Tas ir briesmīgi, tā ir problēma, liela problēma,» sacīja «Titāns» valdes loceklis Konstantīns Bendrups.

Slēdzamo lapu sarakstā iekļautās «octa.lv» nomnieks automašīnu apdrošināšanas kompānija «Apdrošināšanas darbnīca» nevēlējās sniegt komentārus, taču atzina, ka tiekot meklēts risinājums.

Tikmēr VID ģenerāldirektore Ilze Cīrule skaidro: lai arī šie uzņēmumi nav iesaistīti skandālā, tomēr viņu īrētajām interneta lapām nevarēja veikt kādus īpašus izņēmumus. Apturot komersanta saimniecisko darbību, tam aizliegts veikt darījumus, tajā skaitā domēnu izīrēšanu, mitināšanas pakalpojumu sniegšanu, pasta servera pakalpojumu sniegšanu u. tml., tādējādi bija jāpieņem lēmums par visu tam reģistrēto domēnu vārdu apturēšanu.

«Protams, mēs varam diskutēt par šo samērīguma principu, bet, no vienas puses, tas jau arī potenciālās diskusijas temats, par kuru mēs vēlējāmies runāt ar SIA «Internet» par to, kā mēs varam šo jautājumu atrisināt, lai tas būtu visām pusēm izdevīgi un nevienam nenodarītu lieku komerciālo ļaunumu,» sacīja Cīrule.

VID norāda, ka ir vairāki iespējamie risinājumi. Ja uzņēmums novērš norādītos pārkāpumus, VID triju darba dienu laikā pēc uzņēmuma iesnieguma saņemšanas un pārbaudes var pieņemt lēmumu par domēna vārda atjaunošanu. Savukārt pakalpojuma saņēmēji var vienoties ar «Internet» par domēnu pārņemšanu. VID ir pienākums atļaut pabeigt darījumu un arī izpildīt maksājumu saistības, ja «Internet» iesniedz iesniegumu ar lūgumu atļaut pabeigt darījumu un VID konstatē, ka darījums netiek veikts, lai izvestu, atsavinātu vai slēptu mantu vai citus ienākuma avotus vai citādā veidā izvairītos no nodokļu saistību izpildes. VID piešķir šo atļauju triju darba dienu laikā pēc nepieciešamās informācijas saņemšanas no nodokļu maksātāja. Un vēl uzņēmēji var iegādāties citu domēnu no Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta Tīkla risinājumu daļas (NIC) vai cita domēna vārda turētāja un pārcelt visu informāciju uz jauno domēnu, norāda VID.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO