Valsts ieņēmumu dienesta (VID) informācijas pieprasījums sludinājumu portālam «ss.lv» neietver tikai telefona numurus un e-pastus vien. Tiek pieprasīti arī personas kodi un citas lietas, TVNET uzzināja dienestā.

VID pieprasījumā no sludinājumu portāla kā nepieciešamā informācija norādīta: telefona numuri, vārds, uzvārds, personas kods vai reģistrācijas numurs, e-pasta adreses, tālrunis, sludinājuma saite un sludinājuma saturs.

Publiskajā vidē vairāki ļaudis pauduši uzskatu, ka telefona numurus un e-pastus VID varot iegūt paši, neprasot datus sludinājumu portālam. Dienesta prasība ir apstrīdēta tiesā.

VID jau no gada sākuma ar SIA Internet cenšas panākt vienošanos par to, lai komersants sniegtu informāciju par tiem nodokļu maksātājiem,

kas ievieto sludinājumus ss.lv.

Pamatojoties uz likuma par nodokļiem un nodevām 15. panta 6. daļu (interneta sludinājumu ievietošanas pakalpojuma sniedzējam pēc Valsts ieņēmumu dienesta pieprasījuma saņemšanas ir pienākums sniegt tā rīcībā esošo informāciju par nodokļu maksātājiem, kuri, izmantojot interneta sludinājumu ievietošanas pakalpojumus, izvietojuši sludinājumus, un par to izvietotajiem sludinājumiem), dienests šādu informāciju ir tiesīgs pieprasīt.

VID interesē konkrēts sludinājumu bloks - ar ss.lv starpniecību tirgotie auto. VID kopš pagājušā gada ir atklājis trīs PVN izkrāpšanas shēmas, kas tiek īstenotas, izmantojot šo sludinājumu portālu.

Vienā no tām iesaistītas 700 automašīnas.

Fiziskas personas ieved Latvijā ārvalstīs pirktus auto, pārreģistrē uz citām personām, vēlāk noņem no uzskaites un tad atkal pārreģistrē uz personām, kas šos auto ievedušas. Vēlāk auto ar fiktīviem dokumentiem tiek reģistrēti CSDD.

Šajā konkrētajā shēmā aprēķinātie zaudējumi ir 500 000 eiro. Pārējās divās nodarītie zaudējumi ir attiecīgi 300 000 un 200 000 eiro.

Ja VID tiktu sniegta visa prasītā informācija par sludinājumiem, kas ievietota konkrētajā blokā, darbiniekiem ievērojami tiktu atvieglotas iespējas atklāt jaunas krāpšanās shēmas, jo ir pamatotas aizdomas, ka prakse izmantot ss.lv, lai īstenotu noziedzīgas darbības, ir izplatīta.

Tikmēr vairāki nozares pārstāvji pauduši, ka VID, apturot Latvijas lielākā sludinājumu portāla «ss.lv» darbību, radījis valsts ekonomikas attīstībai bīstamu precedentu, kas varot negatīvi ietekmēt e-komercijas turpmāku attīstību, veicinot vadošo informācijas tehnoloģiju (IT) uzņēmumu vēlmi pārcelt darbību uz ārzemēm. Tas esot arī bīstams signāls attiecībā uz datu drošības ievērošanu no valsts iestāžu puses un jau tā zemās sabiedrības uzticības valsts iestādēm iedragāšana.

SIA «Internet» pārstāvošais jurists Māris Ruķers skaidrojis, ka ss.lv iepriekš sadarbojies gan ar VID, gan policiju nepieciešamās informācijas sniegšanā, kamēr šie pieprasījumi bija samērīgi. Taču pēdējais VID pieprasījums bijis klaji nesamērīgs.

Var ciest arī citi uzņēmumi

Sludinājumu portāla «ss.lv» skandālā cietīs arī uzņēmumi, kuri tajā nemaz nav tieši iesaistīti, bet tikai izmanto domēna «ss.lv» turētāja SIA «Internet» pakalpojumus, vēstījis raidījums «LNT Ziņas».

Šim uzņēmumam pieder tiesības uz vēl 23 citiem interneta lapu nosaukumiem, kurus tas izīrējis citiem uzņēmumiem, taču arī tiem saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) lēmumu draud bloķēšana.

Vēstīts, ka VID nolēmis apturēt Latvijas lielākā sludinājumu portāla «ss.lv» darbību saistībā ar tā atteikšanos sniegt informāciju par nereģistrētiem auto tirgotājiem. VID apturējis arī ar «ss.lv» īpašniekiem saistītā uzņēmuma SIA «Internet» saimniecisko darbību.

Tikmēr pagājušās nedēļas beigās «ss.lv» mainīja domēna vārdu uz «ss.com».

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE VIDEO
Saturs drīz būs pieejams