Piektdien prezidenta zvērestu nodos ilglaicīgā Zimbabves līdera Roberta Mugabes nesen atlaistais viceprezidents Emersons Mnangagva, trešdien vēsta vietējie mediji. Sagaidāms, ka Mnangagva trešdien atgriezīsies valstī, kuru pameta pirms divām nedēļām, uzskatot, ka viņa dzīvībai draud briesmas.

Mugabe otrdien atkāpās no amata. Neilgi pirms tam parlaments sāka debates par viņa impīčmenta procedūru. Nav zināms, ko Mugabe un viņa sieva Greisa Mugabe darīs turpmāk.

Mnangagva agrāk ieņēmis tieslietu un aizsardzības ministra amatus, gadiem ilgi gādājot par kārtību, kā rezultātā viņš izpelnījās iesauku «Krokodils». Daudzi opozīcijas atbalstītāji uzskata, ka viņš spēlēja nozīmīgu lomu armijas pastrādātajās slepkavībās pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados, Mugabem vēršoties pret politisko opozīciju.

Līdz šim politiskā haosa laikā Mnangagva ir izmantojis iekļaujošu valodu, pāris stundas pirms Mugabes atkāpšanās no amata aicinot visus zimbabviešus strādāt valsts labā.

«Valsti par ķīlnieku nekad vairs nevajadzētu sagrābt vienam cilvēkam, kurš vēlas nomirt amatā, lai ko tas valstij nemaksātu,» sacīja Mnangagva.

Varas krīzi Zimbabvē izraisīja Mugabes lēmums 6.novembrī atcelt Mnangagvu no valsts pirmā viceprezidenta amata. 14.novembrī varu valstī pārņēma armija, kas centās panākt, lai Mugabe atkāpjas.

Roberts Mugabe ir bijis pie varas Zimbabvē kopš 1980.gada. No 1980. līdz 1987.gadam viņš bija premjerministrs un tad kļuva par valsts prezidentu. Viņa vadītā «Zimbabves Afrikāņu nacionālā savienība - Patriotiskā fronte» (ZANU-PF) ir valdošā partija kopš 1980.gada, kad Zimbabve ieguva neatkarību no Lielbritānijas.

Neskatoties uz pieaugošo spiedienu atkāpties, Mugabe nevēlējās atstāt valsts galvas amatu pirms nākamā gada vasarā gaidāmajām prezidenta velēšanām. Iepriekš viņš solījis šajās vēlēšanās kandidēt uz vēl vienu amata termiņu.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE VIDEO
Saturs drīz būs pieejams