Spānijas karalis Felipe ieradies pirmajā vizītē Katalonijā kopš oktobrī notikušā neveiksmīgā referenduma par autonomā reģiona neatkarību no Spānijas. Barselonas policija centās savaldīt simtiem protestētāju, kamēr Katalonijas amatpersonas atteicās apmeklēt oficiālo uzņemšanas pasākumu, vēsta raidorganizācija BBC.

(Papildināta ziņa.)

Karali, kas Kataloniju apmeklē pirmo reizi kopš pagājušā gada oktobrī notikušā neatkarības referenduma, protestētāji ielās un uz namu balkoniem sveica, skandinot katlus un pannas, kas jau kļuvusi par separātistu tradicionālu nepakļāvības izpausmi Spānijas centrālajai valdībai.

Protestēji ielenca koncertzāli, kur karalis ieradās uz izstādes atklāšanai veltītajām vakariņām, un ar saviem stāviem izveidoja simbolisku dzelteno lentīti, kādu, piespraustu pie apģērba, nēsā daudzi katalāņi, izrādot solidaritāti ar apcietinātajiem separātistu līderiem.

Tajā pašā laikā ielās izgāja arī Spānijas vienotības atbalstītāji, kas karali sveica, vēcinot Spānijas karogus.

Starp naidīgajām nometnēm izcēlās arī sadursmes, un policija ziņo, ka līdz svētdienas vakaram aizturēti vismaz divi cilvēki.

Felipem pazemojumu sagādāja arī katalāņu politiķi. Neskatoties uz iepriekš dotajiem solījumiem, ka starptautiskā pasākuma norisi politika neietekmēšot, Mobilās pasaules kongresa atklāšanu boikotēja gan Katalonijas parlamenta spīkers Ružē Turrēns, kurš pārstāv separātistus, gan Barselonas mērs Ada Kulau, kura iestājas par Spānijas vienotību.

Bijušā Katalonijas valdības vadītāja Karlesa Pudždemona valdība 1.oktobrī sarīkoja referendumu, kurā vairums dalībnieku atbalstīja Katalonijas neatkarību, un reģionālais parlaments 27.oktobrī nobalsoja par neatkarības pasludināšanu no Spānijas. Drīz pēc tam Spānijas Senāts nobalsoja par tiešas pārvaldes atjaunošanu Katalonijā. Spānijas premjers Rahojs atlaida Karlesa Pudždemona vadīto Katalonijas valdību un reģiona parlamentu, izsludinot jaunas reģionālās vēlēšanas.

Glābjoties no aizturēšanas, Pudždemons pēc viņa valdības atlaišanas aizbēga uz Beļģiju, bet Katalonijā palikušie viņa administrācijas locekļi, tostarp vicepremjers Uriols Žunkerass, tika aizturēti un ievietoti apcietinājumā.

Katalonijas reģionālajās vēlēšanās 21.decembrī katalāņu separātisti ieguva absolūto vairākumu, tomēr salīdzinājumā ar iepriekšējo parlamenta sasaukumu zaudēja divus mandātus, izcīnot 70 no 135 deputātu vietām.

Pudždemons piedalījās šo vēlēšanu kampaņā, atrodoties Briselē.

Taču šogad ievērojami sarucis iedzīvotāju atbalsts Katalonijas neatkarības iecerei. Reģionālās valdības un Katalonijas Sabiedriskās domas izpētes centra veiktā aptauja liecina, ka janvārī reģiona neatkarību atbalstīja 40,8% aptaujāto, bet 50,3% aptaujāto bija noskaņoti pret atdalīšanos no Spānijas.

Aptauja tika veikta laika posmā no 10.janvāra līdz 30.janvārim, intervējot 1200 cilvēkus.

Līdzīgā aptaujā oktobrī Katalonijas krīzes kulminācijas brīdī reģiona neatkarību atbalstīja 48,7% respondentu, bet palikšanu Spānijas sastāvā vēlējās 43,6%.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO