Izvēlētās kredītiestādes vadītājs - bankas "Citadele" valdes priekšsēdētājs Guntis Beļavskis un Finanšu un kapitāla tirgus komisijas Noregulējuma un garantiju fonda daļas vadītāja Jeļena Ļebedeva piedalās preses konferencē, kurā informē par garantēto atlīdzību izmaksu kārtību AS "ABLV Bank" noguldītājiem

FOTO: LETA

Piektdien izvēlētās kredītiestādes vadītājs - bankas «Citadele» valdes priekšsēdētājs Guntis Beļavskis un Finanšu un kapitāla tirgus komisijas Noregulējuma un garantiju fonda daļas vadītāja Jeļena Ļebedeva informēja par garantēto atlīdzību izmaksām «ABLV Bank» klientiem, kas sāksies sestdien, 3.martā, pavēstīja Finanšu un kapitāla tirgus komisijā (FKTK).

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) patlaban nesaskata šķēršļus «ABLV Bank» pašlikvidācijas plāna apstiprināšanai, piektdien žurnālistiem sacīja FKTK Noregulējuma un garantiju fonda daļas vadītāja Jeļena Ļebedeva.

«Banka ir ļoti likvīda, tāda ir lielākā daļa tās aktīvu. FKTK vēl vērtēs bankas pašlikvidācijas plānu, taču pašlaik pēc finanšu datiem pašlikvidācija ir pilnīgi iespējamais variants no finansiālās puses,» norādīja Ļebedeva.

Viņa piebilda, ka pirmdien, 5.martā, ir termiņš, kurā «ABLV Bank» pašlikvidācijas plāns jāiesniedz vērtēšanai FKTK. «Likumā noteiktais termiņš ir piecas darba dienas pēc pašlikvidācijas lēmuma pieņemšanas,» skaidroja Ļebedeva.

«Garantētās atlīdzības līdz 100 000 eiro būs iespējams sākt izmaksāt FKTK izraudzītā Latvijas komercbankā šogad 3.martā,» informēja FKTK pārstāvji.

Tāpat FKTK atzīmēja, ka šajā garantēto atlīdzību izmaksas gadījumā Latvijas Noguldījumu garantiju fonda (NGF) līdzekļi atlīdzību izmaksai netiks izmantoti, jo «ABLV Bank» ir pietiekami līdzekļu. Garantēto atlīdzību izmaksai «ABLV Bank» klientiem ir nepieciešami 480 miljoni eiro, kurus «ABLV Bank» jau ir ieskaitījusi FKTK kontā, kurā tiek glabāti NGF līdzekļi.

Jau vēstīts, ka, maksimālai klientu un kreditoru interešu aizstāvībai un, ņemot vērā Eiropas Centrālās bankas (ECB) lēmumu par likvidācijas procesa sākšanu, «ABLV Bank» akcionāri ārkārtas sapulcē pirmdien, 26.februārī, nolēma sākt bankas pašlikvidāciju. «ABLV Bank» pauda uzskatu, ka šādā veidā vislabāk spēs nodrošināt bankas aktīvu aizsardzību, lai norēķinātos ar visiem klientiem.

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK), izpildot ECB instrukciju, kopš 19.februāra uz laiku ir noteikusi «ABLV Bank» maksājumu ierobežojumus, liedzot veikt debeta operācijas klientu kontos jebkurā valūtā. Savukārt naktī uz 24.februāri FKTK nolēma, ka «ABLV Bank» ir iestājusies noguldījumu nepieejamība.

«ABLV Bank» problēmas radās pēc ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas institūcija («FinCEN») februāra vidū paziņotā, ka tā plāno noteikt sankcijas «ABLV Bank» par naudas atmazgāšanas shēmām, kas palīdzējušas Ziemeļkorejas kodolieroču programmai, kā arī nelegālām darbībām Azerbaidžānā, Krievijā un Ukrainā. «FinCEN» publiskotajā ziņojumā arī teikts, ka «ABLV Bank» vadība līdz 2017.gadam izmantojusi kukuļdošanu, lai ietekmētu amatpersonas Latvijā, cenšoties novērst pret to vērstas tiesiskas darbības un mazinātu draudus savām augsta riska darbībām.

ASV finanšu ministra vietniece terorisma un finanšu izlūkošanas jautājumos Sigala Mandelkere iepriekš atzīmēja, ka «ABLV Bank» ir padarījusi naudas atmazgāšanu par bankas uzņēmējdarbības pamatu. «Turklāt «ABLV Bank» ir veikusi pārskaitījumus korumpētām, politiski ietekmīgām personām un novirzījusi miljardiem dolāru publiskā korupcijā un aktīvu izvešanā ar fasādes kompānijas kontiem,» viņa sacīja.

Pēc aktīvu apmēra «ABLV Bank» 2017.gada septembra beigās bija trešā lielākā banka Latvijā. Bankas lielākajiem akcionāriem - Oļegam Fiļam, Ernestam Bernim un Nikai Bernei - uz tiešas un netiešas līdzdalības pamata pieder 87,03% no bankas akciju.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO