FOTO: AP/Scnapix

Atklātībā nonācis audioieraksts, kurā dzirdamas no vecākiem nošķirto nelegālo migrantu bērnu raudas aizturēšanas centrā ASV pie Meksikas robežas. Ierakstu publiskojusi amerikāņu pētnieciskās žurnālistikas bezpeļņas organizācija «ProPublica», kas ieguvusi četras Pulicera balvas.

«Mums te ir orķestris!» pāri raudām dzirdama robežpatruļas aģenta balss. «Trūkst tikai diriģenta.»

Ciniskais komentārs izraisījis plašu rezonansi ASV un citu valstu medijos.

Raidorganizācija BBC vēsta, ka ierakstā dzirdamie bērni ir apmēram četrus līdz desmit gadus veci. Viņi nesen tikuši nošķirti no vecākiem, kas nelegāli mēģinājuši iekļūt ASV.

ASV Iekšzemes drošības departamenta sekretāre Kirstjena Nīlsena sacīja, ka neesot dzirdējusi audioierakstu, taču ASV varasiestādes ar to paspārnē nokļuvušajiem bērniem apejoties humāni.

Kopš aprīļa beigām Trampa administrācija pieaugušajiem, kas nelegāli šķērsojuši robežu, izvirza kriminālapsūdzību. Iepriekšējās administrācijas pieaugušos, kas robežu nelikumīgi pārkāpa kopā ar bērniem, nosūtīja uz imigrācijas tiesām.

Kad vecākiem tiek izvirzīta kriminālapsūdzība, bērni no viņiem tiek nošķirti. Nav skaidri izstrādātas procedūras, kā vecāki un bērni var atkal satikties, izņemot speciālus telefona numurus, kuru operatori palīdz vecākiem noskaidrot bērnu atrašanās vietu.

No 19. aprīļa līdz 31. maijam gandrīz 2000 no vecākiem un aizbildņiem nošķirtu bērnu ievietoti pagaidu mītnēs.

Izveidojušos situāciju kritizējusi ASV pirmā lēdija Melānija Trampa. «Trampas kundzei ir žēl noskatīties, kā bērni tiek atšķirti no ģimenēm, un viņa cer, ka abas puses beidzot varēs vienoties par veiksmīgu imigrācijas reformu,» svētdien paziņoja Trampas komunikāciju direktore Stefānija Grišama. «Viņa uzskata, ka mūsu valstij jāseko likumiem, taču tai arī jābūt pārvaldītai ar sirdi.»

Šo jautājumu komentējusi ne vien Melānija Trampa, bet arī bijusī ASV pirmā lēdija Lora Buša. Viņa «The Washington Post» publicētā slejā bērnu nošķiršanu no ģimenes dēvē par nežēlīgu, amorālu un bēdīgu.

«Mūsu valdībai nevajadzētu turēt bērnus pārveidotos lielveikalos un kalt plānus par viņu pārvietošanu uz telšu pilsētām tuksnesī,» raksta Buša. «Tādas ainas baisi līdzinās Otrā pasaules kara japāņu izcelsmes amerikāņu ieslodzījuma nometnēm, ko tagad uzskata par vienu no kaunpilnākajām lappusēm ASV vēsturē.»

Donalds Tramps pie izveidojušās situācijas vaino demokrātus, kuri nevēloties sadarboties ar republikāņiem. Taču izmaiņas imigrācijas politikā ierosināja Trampa administrācijas ģenerālprokurors Džefs Sešonss un to apturēšanai nav nepieciešams Kongresa atbalsts, norāda raidorganizācija BBC.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO